لباس کار آتش نشانی

همان طور که می دانیم آتش نشان ها اغلب با آتش سر و کار دارند و یکی از تجهیزات مهم و اساسی که آتش‌نشانان از آن استفاده می نمایند لباس آتش‌نشانی است. لباس آتش‌نشانی باید حرارت رو منعکس نماید. جنس این لباس از نوع Nomex و پارچه آن ضدحریق می باشد.

لباس عملیاتی آتش‌نشان ها در حریق

این لباس همان لباسی است که بیشترین استفاده را دارد. همه آتش‌نشان ها در مبارزه با حریق، این لباس را به تن می کنند. لباس کار عملیاتی آتش‌نشان ها، از شلوار و اورکت تشکیل شده که به صورت جدا و تکه‌ای یا سرهم و یکسره است. لباس های عملیاتی آتش‌نشان ها، معمولا سه لایه ای هستند و جنس آن‌ها از الیاف نسوز است تا در برابر شعله و حرارت مقاومت باشد. جنس لایه داخلی این لباس از گورتکس است که کمک به جریان دادن هوا می کند و تعریق آتش نشان ها را کاهش می دهد. تمام لباس‌های عملیاتی آتش‌نشان ها باید دارای استاندارد جهانی مخصوص آتش نشانی باشد چرا که اگر کیفیت مناسبی نداشته باشد، آتش‌نشان‌ها را با خطر مرگ مواجه می کند. رنگ‌های لباس آتش‌نشانی عملیاتی تنوع بسیاری دارند اما قرمز، نارنجی، زرد، طوسی و سورمه ای معمول ترین آن‌ها می‌باشد. افرادی که در دل آتش می روند، رنگ قرمز و نارنجی، و دیگر افرادی که بخش پشتیبانی هستند، معمولا رنگ لباس‌شان سورمه ای و مشکی است.

لباس عملیاتی تماس با آتش

لباس‌کار آتش‌نشان‌هایی که با حریق مبارزه می کنند و آتش‌نشان‌هایی که باید وارد حریق شوند و آتش را لمس کنند متفاوت است. این لباس کار، حداکثر ایمنی را دارد تا علاوه بر نسوز بودن، از بخش های دیگری همچون صورت و دست ها هم محافظت کند. کلاه ایمنی، دستکش، اورکت و شلوار و کفش پوش مناسب، در ساختار این لباس وجود دارد که البته الیاف آن ضد گرما است و قابلیت نسوز دارد. جنس این لباس از آلومینیوم فایرتکس و فایبرگلاس نسوز است که تا حد زیادی حرارت را انعکاس می دهد.

نوع دیگری از لباس های آتش نشانی در همین شکل وجود دارد و از الیاف نسوز ساخته شده اما کارایی تماس با آتش را ندارد و تنها برای عبور از آتش مناسب است.

لباس کار آتش‌نشانی برای عبور در محیط های دارای الکتریسیته

اگر محیطی که آتش نشان قرار است در آن عملیات انجام دهد، خطر برق گرفتگی را به همراه داشته باشد، این لباس به صورت ایمن، الکتریسیته را به زمین انتقال می دهد.

لباس‌کار آتش‌نشانی برای محیط های مرطوب خطرناک

این لباس‌کار هم که به شکل اورال یا یکسره است، همچون لباس کار مقاوم در برابر الکتریسیته عمل می کند. این لباس کار دارای دستکش مخصوص، چکمه، و کلاه است که در محیط هایی که بخارات سمی و اسید های خطرناک وجود دارد، ایمن است.

ویژگی‌های لباس‌کار آتش‌نشان‌ها چیست؟

  1. لباس‌کار آتش‌نشانی باید در برابر اجسام تیز و برنده هم مقاومت داشته باشد و از ورود آب و رطوبت جلوگیری کند.
  2. وزن مناسبی داشته باشند که هنگام کار کردن با آن، با سختی مواجه نباشند. معمولا وزن لباس‌های کار آتش‌نشان ها، 2.400 کیلوگرم است.
  3. پارچه شب رنگ در بعضی قسمت های آن دوخته شده باشد تا در مواقع خطرناک دیده شوند.
    لایه داخلی لباس باید به گونه ای باشد که انتقال هوا به خوبی انجام شود و تعریق آتش‌نشان را به حداقل برساند.
  4. بر روی لباس آتش‌نشانی باید در قسمت بیرونی جیب داشته باشد تا آتش‌نشان بی‌سیم یا تجهیزات مورد نیاز خود را در آن قرار دهد.
  5. سایز لباس کار آتش‌نشان ها باید در اندازه های گوناگون باشد تا هر آتش‌نشان دقیقا سایز لباس خود را به تن کند. باید آستین لباس مماس بر مچ دست باشد تا خطرساز نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *