کپسول آتش نشانی CO2 چیست؟

انواع کپسول‌ آتش نشانی هر کدام ویژگی‌‌های مختص به خود را دارند که یکی از انواع آن کپسول آتش نشانی CO2 است. بسیاری افراد می‌پرسند از کدام گاز در کپسول آتش نشانی استفاده می شود. پس با ما همراه باشید .


خاموش‌کننده CO2

سه کاربرد اصلی کپسول‌های آتش نشانی و خاموش کننده CO2

در هنگام خرید تجهیزات آتش نشانی باید به کاربرد هریک توجه ویژه‌ای داشته باشید تا با کمترین هزینه بتوانید بهترین خرید ممکن را انجام دهید. این امر در مورد کپسول‌ آتش نشانی نیز صدق می‌کند.

خاموش کردن آتش سوزی ناشی از مایعات قابل اشتعال:

انواع آتش سوزی های مایعات قابل اشتعال توسط کپسول CO2 خاموش می‌شوند که می‌توان از مخازن رنگ، کارخانه‌جات اسپری، مخازن نفتی، مخازن ترکیبی، ماشین‌های لباسشویی، بویلرها، مخازن مایعات شیمیایی و اتاق پمپ‌های آتش‌نشانی نام برد.

خطرات و آتش سوزی های وسایل برقی:

چون گاز CO2 از مقاومت الکتریکی بیشتری نسبت به هوا برخوردار است؛ برای خطرات گوناگون برقی بسیار مناسب است که می‌توان از خطرات برقی ژنراتورها، فیوزها، ترانسفورماتورها، تاسیسات حرارت مرکزی، تابلوهای برق، کامپیوتر، پست‌های انتقال برق ایستگاه‌های مخابراتی، لوکوموتیوهای برقی و غیره نام برد.

کپسول خاموش کننده برق

در هر مکانی که سیم کشی برق وجود داشته باشد استعداد حریق برق وجود دارد که به دلایل مختلف مثل سیم برق آسیب دیده، ورود بیش از حد برق و یا بار الکتریکی به وجود می آید. بی‌گدار به آب زدن و یک عمل بدون فکر در زمان اطفاء حریق این نوع آتش ممکن است که ضرر های جبران ناپذیری به شما بزند. برای خاموش کردن آتش نوع C باید از کپسول های مخصوص یعنی کپسول آتش نشانی CO2  استفاده نمود.

وقتی شما می‌خواهید یک آتش سوزی که در اثر الکتریسیته بوجود آمده است را خاموش کنید باید حداقل یکی از عواملی که باعث پایداری آتش شده است را از بین ببرید. سه عامل اصلی پایداری آتش که آن‌ها را با نام مثلث آتش نیز می‌شناسند عبارتند از:

 • ماده سوختنی
 • حرارت
 • اکسیژن

 

 

 

 

کپسول آتش‌نشانی CO2 نیز یکی از پر استفاده‌ترین کپسول های آتش نشانی برای خاموش کردن آتش سوزی الکتریکی است. این کپسول آتش نشانی علاوه بر این که اکسیژن را از مثلث آتش حذف می‌کند؛ به‌دلیل این که گازی کربن دی اکسید زمان خروج از کپسول بسیار سرد است باعث می‌شود که حرارت آن قسمت از برود و روند خاموش شدن آتش سریع تر و ایمن تر پیش برود.

مزایای استفاده از کپسول‌های آتش نشانی CO2

 • این گاز از نظر شیمیایی یک ماده پایدار است و کیفیت خود را از دست نمی‌دهد.
 • یک ماده غیر سمی، غیر خورنده و عایق الکتریکی است.
 • ارزانترین خاموش کننده گازی شکل است که برای آتش سوزی‌های مکرر مناسب است.
 • تمیز و خشک است و آسیبی به تجهیزات نمی‌رساند و هیچگونه پسماندی پس از خاموش کردن از خود به جای نمیگذارد.
 • برای آتش‌های کلاس B ، A و C مناسب است و تنها عامل گازی شکل مناسب برای آتش سوزی‌های گسترده است. این ماده در داخل ترک‌ها و شکاف‌ها و هرگونه تورفتگی نفوذ می‌کند که سایر خاموش‌کننده‌ها قادر به چنین کاری نیستند.
 • بدون ایجاد هیچگونه خطری در مجاورت برق به کار می‌رود.
 • کاربرد موضعی و جارویی دارد و تنها عامل خاموش کننده گازی شکل با کاربرد موضعی است.

معایب استفاده از کپسول‌های آتش نشانی و خاموش کننده های CO2

 • غلظت این ماده زیاد است و تخلیه اتوماتیک آن نیاز به ایزوله شدن محیط دارد تا جان افراد به خطر نیفتد.
 • در بعضی از محیط ها منجر به خنک شدن هوا و میعان هوا می‌شود.
 • باعث افزایش فشار محیط ها یا مکان‌های بسته می‌شود.
 • تخلیه زیاد گاز CO2 باعث خطر جانی از قبیل کمبود اکسیژن و محدود شدن دید می‌شود. در محیط های بسته پس از استفاده از خاموش کننده  به اکسید کربن تبدیل می‌شود که برای سلامتی افراد بسیار خطرناک است.

کپسول‌ آتش نشانی CO2 برای خاموش کردن آتش در موارد زیر مناسب نیست:

بهتر است در موارد زیر از کپسول آتش نشانی CO2 برای خاموش کردن آتش استفاده نشود.

مواد شیمیایی اکسیژن دار از قبیل نیترات سلولز

فلزات راکتیو از قبیل سدیم، پتاسیوم، منیزیوم، تیتانیوم، زیرکونیوم و آلومینیوم

لاک پیروکسیلین بصورت یک پوشش ضخیم لاک خشک

خطرات کپسول CO2

هنگام استفاده از کپسول آتش نشانی CO2 دقت داشته باشید چرا که گاز CO2 در اثر ترکیب با هوا و با بهم زدن تعادل اسید و باز اثرات تخریبی خطرناکی بر روی بدن افراد دارد. همین طور گاز CO2 در فضاهای بسته باعث خفگی می‌شود و غلظت های سمی گاز CO2 هیچ علائم هشداردهنده‌ای مانند بو ندارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *